Sağlık

Sağlık Sigortası Nedir ?
Günümüzde çalışma hayatının getirdiği yorgunluk ve riskler, şehirlerdeki aktif ve hızlı yaşam ile bir araya gelince yaşanan sağlık problemleri giderek artıyor. Sağlık sigortası dendiğinde aslında ülkemizde akla ilk gelen hizmet, SGK tarafından sağlanan GSS (Genel Sağlık Sigortası) olsa da, aslında sigorta şirketleri birçok alternatif sunuyor. “Müşterilerin, paralarının karşılığını almak istemedikleri tek hizmet” olan sağlık sigortaları hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. İsterseniz, öncelikle zorunlu sağlık sigortası olarak da bilinen GSS ile başlayalım.

SGK Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Ülkemizde mevcut hükümet tarafından SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un bir araya getirilmesi ile oluşturulan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla GSS (Genel Sağlık Sigortası) uygulamasına başladı. GSS’nin temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlamak olarak özetlenebilir. Yani eskiden yalnızca çalışan bireylerin iş akdi ile oluşan zorunlu sigortaları varken, günümüzde bu hizmet tıpkı özel sağlık sigortası gibi işsiz de olsa herkesin prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır.

Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Aslında bu soruyu bizim açıklamamız pek mümkün değildir. Burada sorulması gereken, sizin beklenmedik sağlık harcamalarına ne kadar hazır olduğunuzdur. Sözgelimi üç yıl boyunca hastane masraflarına hiç para harcamadığınız halde –Allah korusun- yaşayacağınız bir kaza sonucu uzun bir süre boyunca hastanede yatmanız gerekirse nasıl hissedersiniz? Muhtemelen, “her şeyin başı sağlık” diyerek hiçbir masraftan kaçınmamayı tercih edersiniz. Ancak hayatın gerçekleri her zaman buna imkân vermeyebilir. Bunun yerine üç yıllık “iyi gün” döneminde ödeyeceğiniz primler, adeta bir can simidi olabilir.

Sizlerle hem devletin minimum olarak her vatandaşına sağladığı Genel Sağlık Sigortası’nın hem de sigorta şirketlerinin sağladığı özel sağlık sigortalarının temel bilgilerini paylaşmaya çalıştık. Herkes için sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz. Ancak hastalıklar ve yaralanmalar hiç istemesek de başımıza gelebiliyor. Bu noktada sizlere en azından GSS gibi temel bir sağlık sigortanızın olmasını, ve ekonomik durumunuzun müsaade ettiği ölçüde de özel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmanızı öneriyoruz.